Magnetka »Muzeum československého opevnění Kladruby«

  • Číslo: 820
  • Kategorie: Ostatní
  • Kraj: Plzeňský
  • Okres: Tachov
  • Obec: Kladruby

Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou objektů lehkého opevnění vz. 37 (lidově nazývaných řopíky), vybudovaných v roce 1938 jako hlavní obranné pásmo proti nacistickému Německu. Nachází se v těsné blízkosti kláštera v Kladrubech - 200 metrů od jeho brány u silnice směrem na Nýřany a dálniční přivaděč.

První z objektů je po třech letech rekonstrukce (odpracováno 3000 hodin) uveden do stavu ze září 1938. Pevnůstka je dnes plně vybavená dobovou výzbrojí a technikou. Při vstupu do malé, temné místnosti se budete muset nejprve chvíli rozkoukávat. Na zdech tu visí nejrůznější části výstroje i výzbroje, která byla připravená k okamžitému použití. Střílny jsou osazené kulomety, jejichž hlavně míří z malých okýnek skrz silnou betonovou zeď. Vše vypadá, jako by si zrovna vojáci odskočili na svačinu.

Druhý objekt je uveden do stavu z let 1960-65, v této době v souvislosti s vrcholící studenou válkou byly objekty při západní a jižní hranici opět vystrojeny a vyzbrojeny, na samotných stavbách byly provedeny úpravy (např. vchod byl vytvořen podzemní chodbičkou, týlová strana byla zahrnuta zeminou proti atomovému útoku). Také vybavení a výzbroj již byly jiné (nové lafety a v nich kulomety vz. 59, samopaly vz. 24, vz. 58 a vz. 61). V muzeu je vše opět originální z doby před 40 - 50 lety.

Oba dva expoziční objekty jsou v blízkosti silnice (možnost parkování), 100 metrů od sebe, zasazené v krásné přírodě s výhledem na klášter. Jsou snadno přístupné i pro návštěvníky s horší pohyblivostí. Prohlídky jsou s odborným výkladem.

Otevřeno je v červnu, červenci, srpnu a září, pravidelně v sobotu a neděli, vždy od 9.00 do 17.00 hod.

 

Sdílejte tuto magnetku

Prodejní místa

  • Pokladna kláštera
    Klášter Kladruby

Další magnetky v okrese Tachov

Další magnetky v okruhu km

 

Magnetka - Muzeum československého opevnění Kladruby

Magnetka »Muzeum československého opevnění Kladruby« na mapě


Svatební oznámení

Moderní i klasická svatební oznámení.

Průkazové foto Cheb

Průkazové fotografie v Chebu na počkání

Turistická razítka

Katalog turistických razítek nejen z ČR

Cheb a okolí

Informace o památkách, přehled kultury, regionální katalog firem

Tiskárna Cheb

Tiskové služby pod jednou střechou.

nahoru

2008 – 2024 © Studio Black Queen | Cheb a Chebsko | Tiskárna Cheb | Turistická razítka | Svatební oznámení