Magnetka »Zámek Častolovice«

  • Číslo: 147
  • Kategorie: Zámky
  • Kraj: Královéhradecký
  • Okres: Rychnov nad Kněžnou
  • Obec: Častolovice

Historie zámku Častolovice sahá do 13. století, kdy zde stála vodní tvrz, kterou postavili páni z Častolovic. Později patřily Častolovice pánům z Kunštátu, nejznámější z nich byl Jiří z Poděbrad.

V letech 1588-1615 postavil Jan Bedřich z Oppersdorfu a jeho žena Magdaléna z Donína na místě zpustlé vodní tvrze renesanční zámek. Jeho podoba se nám zachovala na olejomalbě a návštěvníci ji mohou vidět ve vstupní místnosti zámku. Roku 1694 koupil Častolovice nejvyšší purkrabí království českého Adolf Vratislav ze Sternberga.

Sternbergové museli zámek dvakrát opustit. Poprvé za německé okupace, kdy byla na častolovické a zásmucké panství němci uvalena nucená správa jako důsledek jejich odmítnutí přihlásit se k německé národnosti. Leopold Sternberg spolu s dalšími českými šlechtici navštívili presidenta E. Beneše a předali mu prohlášení, kterým potvrdili svou českou příslušnost. Leopold se musel s manželkou Cecílií rozenou Reventlow - Criminil a dcerou Dianou se museli odstěhovat do Prahy. Po válce se směli vrátit a tak jako mnoho dalších, se pustili do oprav a zařizovaní. Když byl v roce 1948 veškerý majetek konfiskován, opustil Leopold Sternberg s rodinou Častolovice podruhé. Tentokrát odjeli do Spojených států. V roce 1953 se rodina přestěhovala na ostrov Jamajka, kde Leopold Sternberg umřel v roce 1957, kde je do dnes jeho hrob.O tomto období napsala později Cecílie Sternbergová knihu "Cesta", která vyšla také česky a stále je k dostání na zámku v Častolovicích. Památková péče, která se stala později správcem kulturních památek, zřídila ve starší části zámku veřejně přístupnou expozici. Do východního křídla se nastěhovala učňovská škola Kovoslužby a tyto prostory zámku doslova vybydlela. Po revoluci roku 1989 se Diana Sternbergová vrátila do Čech a díky restituci v květnu 1992 získala Častolovice zpět.

Sdílejte tuto magnetku

Prodejní místa

  • Magnetka zatím není v prodeji

Další magnetky v okrese Rychnov nad Kněžnou

Další magnetky v okruhu km

 

Magnetka - Zámek Častolovice

Magnetka »Zámek Častolovice« na mapě

Zobrazit zámek Častolovice na větší mapě

Svatební oznámení

Moderní i klasická svatební oznámení.

Průkazové foto Cheb

Průkazové fotografie v Chebu na počkání

Turistická razítka

Katalog turistických razítek nejen z ČR

Cheb a okolí

Informace o památkách, přehled kultury, regionální katalog firem

Tiskárna Cheb

Tiskové služby pod jednou střechou.

nahoru

2008 – 2024 © Studio Black Queen | Cheb a Chebsko | Tiskárna Cheb | Turistická razítka | Svatební oznámení